<bGSOUND SRC="http://www.geocities.com/thomasdclayjr/eternalfather_vocal.wav">
Make your own free website on Tripod.com
Appendix A
U.S. Submarine Losses in World War II
ON   ETERNAL PATROL
For when we come home, either standing or dead,
to know you remember we fought and we bled
is payment enough, and with that we will trust.
That we mattered to you as you mattered to us.
Standing   Guard : by Michael Marks
Boat Commanding Officer Date Location
1 Sealion Richard G. Voge 12/10/1941 Cavite, Philippine Islands
2 S - 36 John R. McKnight Jr. 1/20/1942 Straits of Makassar
3 S - 26 Earle C. Hawk 1/24/1942 Gulf of Panama
4 Shark Louis Shane Jr * 2/11/1942 MoluccaSea
5 Perch David A. Hurt 3/3/1942 JavaSea
6 S - 27 Herbert L. Jukes 6/19/1942 AmchitkaI, Aleutians, Alaska
7 Grunion Mannert L. Able * 7/8/1942 Aleutian waters
8 S - 39 Francis E. Brown 8/16/1942 Russel Islands, SW Pacific
9 Argonaut John R. Pierce * 1/10/1943 Off New Britain
10 Amberjack John A. Bole * 2/16/1943 Off New Britain
11 Grampus John R. Craig * 3/5/1943 Off New Britain
12 Triton George McKenzie Jr * 3/15/1943 Admiralty Islands
13 Pickerel August H. Alston Jr. * 4/3/1943 Japanese home waters
14 Grenadier John A. Fitzgerald 4/22/1943 Malayan waters
15 Runner Joseph H. Bourland * May-43 Japanese home waters
16 R-12 Edward Shelby 6/12/1943 Off Key West, Fla.
17 Grayling Robert M. Brinker * 9/12/1943 Philippine waters
18 Pompano Willis M. Thomas * 9/27/1943 Japanese home waters
19 Cisco James W. Coe * 9/28/1943 South Pacific Ocean
20 S-44 Francis E. Brown * 10/7/1943 Kurile Islands
21 Wahoo Dudley W. Morton * 10/11/1943 Japanese home waters
22 Dorado Earle C. Schneider * 10/12/1943 Canal Zone, Panama
23 Corvina Roderick S. Rooney * 11/16/1943 Marshall Islands
24 Sculpin Fred Connaway * 11/19/1943 Gilbert Islands
25 Capelin Elliott E. Marshall * 12/9/1943 Celebes Sea
26 Scorpion Maximilian G Schmidt * 2/24/1944 East China Sea
27 Grayback John A. Moore * 2/26/1944 Ryukyu Islands
28 Trout Albert H. Clark * 2/29/1944 Ryukyu Islands
29 Tullibee Charles F. Brindupke * 3/26/1944 Off PalauI
30 Gudgeon Robert A. Bonin * 5/11/1944 Marianas Islands
31 Herring David Zabriske Jr.* 6/1/1944 Kurile    Islands
32 Golet James S. Clark* 6/14/1944 Japanese home waters
33 S-28 J.G. Campbell * 7/4/1944 Off Oahu, Hawaii
34 Robalo Manning   M. Kimmel * 7/26/1944 Off Borneo
35 Flier John D. Crowley * 8/13/1944 Off Borneo
36 Harder Samuel D. Dealey * 8/24/1944 Philippine waters
37 Seawolf Albert M. Bontier * 10/3/1944 Off MorotaiI, N. E. I.
38 Darter David H. McClintock 10/24/1944 Palawan Passage, P.I.
39 Shark II Edward N. Blakely * 10/24/1944 Hong Kong, China
40 Tang Richard H. O'Kane 10/24/1944 Formosa Strait
41 Escolar William J. Millican * 10/3/1944 Japanese home waters
42 Albacore Hugh R. Rimmer * 11/7/1944 Japanese home waters
43 Growler Thomas B. Oakley Jr * 11/8/1944 Philippine waters
44 Scamp John Hollingsworth * 11/11/1944 Japanese home waters
45 Swordfish Keats E. Montross * 1/12/1945 Ryukyu Islands
46 Barbel Conde L. Raguet * 2/4/1945 Off Borneo
47 Kete Edward Ackerman * 3/20/1945 Ryukyu Islands
48 Trigger David R. Connole * 3/28/1945 Ryukyu Islands
49 Snook John F. Walling * 4/8/1945 Hainan Island, South China Sea
50 Lagarto Frank D. Latta * 5/3/1945 South China Sea
51 Bonefish Lawrence L.   Edge * 1/18/1945 Japanese home waters
52 Bullhead Edward R. Holt * 8/6/1945 Java Sea
*   Killed in Action
1